Farsi Meditation

واژه نامه

واژه نامه

چاکراها

چاکراها مراکز انرژی ناپیدای ظریفی هستند که در جایگاه های شبکه های عصبی اصلی در امتداد ستون فقرات قرار دارند. چاکرا یک چرخه ( معنای لغوی سانسکریت چاکرا چرخ می باشد) انرژی است. هفت چاکرای اصلی در سیستم ظریف ما وجود دارد که به مراحل تکامل مربوط می شود. پس از بیدار شدن کندالینی (یعنی پس از خودآگاهی گرفتن) شروع به انتشار ارتعاشات می کنند که ویژگی های منحصر به فرد الهی را در ما بیان می کند. به این معناست که ما به صورت تصویر خدا آفریده شده ایم. مشکلات جسمی، ذهنی و عاطفی را می توان در عدم تعادل در یک یا چند چاکرا نیز ردیابی کرد.

نسیم خنک

 زمانی که خودآگاهی رخ می دهد انرژی در بالای سر حس می شود. می توان آن را به عنوان یک حس شبه نسیم گرم احساس کرد. پس از مدیتیشن به مرور انرژی خنک شده و به نسیم خنک شناخته می شود.

تفاوت بین یوگا و مدیتیشن

 یوگا اتحاد کندالینی با انرژی عظیم آفرینش است که ما را احاطه کرده است (خودآگاهی). مدیتیشن در نتیجه این به هم پیوستن صورت می گیرد.

گورو (استاد)

معلم معنوی، راهنما. افرادی خودآگاه که به دیگران کمک می کنند تا یوگای خود را به دست آورند.

کندالینی

انرژی مادری است که در استخوان خاجی (استخوان مقدس) در پایه ستون فقرات قرار دارد. هنگامی که خودآگاهی اتفاق می افتد، این انرژی از حالت خواب بیدار شده و از میان چاکراها تا بالای سر بالا می رود.

 صلح و آرامش درونی

 رهایی از فعالیت ذهنی است. بی دغدغه بودن از خاطرات یا برنامه ها نیست، بلکه در «زمان حال» بودن است. شادی زمانی اتفاق می افتد که مراقبه عمیق انجام شود. یک حس همه جانبه از رفاه ناشی از آرامش است.

کندالینی

 کندالینی آماده بیداری به صورت مارپیچ سه و نیم دوری در پایین ستون فقرات قرار دارد. هنگامی که خودآگاهی یا بیداری کندالینی اتفاق می افتد، این انرژی مارپیچی باز می شود و از میان چاکراها بالا می رود تا در بالای سر احساس شود.

 کانال چپ

این کانال در امتداد سمت چپ ستون فقرات بالا می رود اما در پیشانی به نیمکره راست مغز رفته تا به سوپرایگو تبدیل شود. با احساسات، گذشته، ناامنی، قید و شرط ها سروکار دارد و اگر توجه به شدت به آن سمت متمرکز شود، می تواند باعث افسردگی و بسیاری از بیماری های دردناک شود.

مدیتیشن

مدیتیشن تجربه ای شخصی در فراتر رفتن از افکار، نگرانی‌ها و ناراحتی‌های فردی و قرار گرفتن در حالت صلح و آرامش از طریق آگاهی بدون فکر است… آگاه بودن از اینکه هیچ فکری در ذهن وجود ندارد.

کانال راست

 این کانال در امتداد سمت راست ستون فقرات بالا می رود اما در پیشانی به نیمکره چپ مغز رفته تا تبدیل به ایگو شود. به عمل، آینده، برنامه ریزی می پردازد و اگر توجه به آن به شدت معطوف شود، می تواند باعث عصبانیت، تنش و بسیاری از بیماری های بدون درد شود.

مراقبه ساهاجا یوگا

کلمه “ساهاجا” در سانسکریت دارای دو جزء است: “ساها” به معنی “با” است و “جا” به معنی “متولد” با ترجمه تحت اللفظی “ذاتی و فطری” است. یوگا به معنای یکی شدن با خداوند است. بنابراین، ساهاجا یوگا به معنای خودانگیختگی و خودبخودی است و با شما متولد می شود، به این معنی که کندالینی در درون ما متولد می شود و می تواند خود به خود و بدون تلاش بیدار شود. این همان خودآگاهی است.

خودآگاهی

 خودآگاهی فرآیند بیداری کندالینی در فرد است. همه توانایی دریافت خودآگاهی خویش را دارند. این همان یوگا، اتحاد، پیوستن روح انفرادی به انرژی عظیم خلقت است. این امر زمانی اتفاق می افتد که کندالینی (نیروی حیات) از جایگاه خود در استخوان خاجی (ساکروم یا مقدس) در امتداد ستون فقرات بلند می شود و ملاج سر یا فونتانل در بالای سر را می شکافد.

شری ماتاجی بنیانگذار ساهاجا یوگا

 او در سال 1923 در چیندوارا هند به دنیا آمد. پدرش وکیلی بود که به چهارده زبان صحبت می کرد و اولین نماینده مسیحی پارلمان هند بود. مادرش اولین زنی در هند بود که مدرک ممتاز ریاضی را دریافت کرد. این خانواده عمیقاً درگیر مبارزات هند برای استقلال بود. شری ماتاجی با سی.پی. شری واستاوا، ازدواج نمود. دیپلماتی که دبیرکل سازمان دریایی سازمان ملل شد. او دو دختر و چهار نوه دارد. در سال 1970 او راهی برای اعطای خودآگاهی خود به خودی کشف کرد. سپس او به سراسر جهان سفر کرد و برنامه‌هایی را برگزار کرد، به مردم خودآگاهی داد و آنها را از ساهاجا یوگا آگاه کرد.

روح

روح انعکاس الوهیت در هر سیستم انرژی ظریف انسانی و بازتاب الهی است که در درون ما وجود دارد. هدف ساهاجا یوگا تبدیل شدن کامل به خود معنوی است که همان خود حقیقی ما است. به موجب بیداری کندالینی، روح در توجه ما می تواند درک و احساس شود، و سپس می توانیم در هماهنگی با نیروهای الهی زندگی و فعالیت کنیم.

معنویت

علاقه وافر به جنبه های غیر مادی زندگی، واقعیت و زندگی پس از مرگ می باشد.

 سیستم ظریف

شبکه ای از مراکز انرژی (چاکراها) و کانال ها (نادی ها) می باشد که انرژی درونی ما از طریق آنها جریان می یابد (کندالینی). پس از خودآگاهی، سیستم ظریف، سلامت ذهنی، عاطفی، فیزیکی و معنوی ما را حفظ می کند.

 آگاهی بدون فکر

 همان مدیتیشن و مراقبه است. با اینکه افکار متوقف می شود، آگاهی ما از صداهای اطراف باقی می ماند. نام متداول این حالت بسیار خوشایند و مفید، سکوت ذهنی است.

ارتعاشات

هنگامی که کندالینی بیدار می شود، ارتعاشات را می توان در کف دست ها، در بدن و بالای سر احساس کرد. همه مخلوقات ارتعاشاتی از خود ساطع می کنند، اما توانایی احساس آنها تنها با بیداری کندالینی به دست می آید. هر کسی یا هر چیزی که ارتعاشات خنک (نه سرد) ساطع می کند متعادل و «مقدس» است. هنگامی که عدم تعادل یا عدم هماهنگی با روح وجود دارد، ارتعاشات بصورت گرم و سوزن سوزن منتشر می شوند.

یوگا

مسیر رسیدن به خودشناسی و به دست آوردن آن است. راجا یوگا مسیری است که در امتداد کانال سمت راست قرار دارد، بهکتی یوگا از کانال سمت چپ استفاده می کند “ساهاجا” به معنای متولد شده همراه با، یا خود به خودی است. بنابراین ساهاجا یوگا توجه را به این واقعیت جلب می کند که اتحاد (خودآگاهی) را می توان خود به خود از طریق مکانیسم هایی که فرد با آن متولد می شود به دست آورد.

 خودآگاهی یعنی چه؟

 شما خودآگاهی را به لطف شری ماتاجی نیرمالا دوی دریافت کرده اید. انرژی مادرانه و شفابخش به نام کندالینی در سیستم ظریف شما بیدار شده است. به سطح بالاترین مراکز ظریف بدن – سحسرارا – ارتقا یافته است. ممکن است قبلاً این نسیم خنک را بالای سر یا روی دستان خود احساس کرده باشید. ممکن است شما فوراً نتایج این تجربه را احساس کرده باشید، یا ممکن است در طول زمان با قدرت بیشتری – از نظر روحی، عاطفی، فیزیکی رشد کند. تجربه اولیه شما می تواند از طریق مدیتیشن و با صرف زمان کمی در هر روز برای پاکسازی وجود درونی خود افزایش یابد تا کندالینی بتواند آزادانه تر جریان پیدا کند.